Hiperbaryczna terapia tlenowa

Hiperbaryczna terapia tlenowa to wysoce efektywna metoda dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Terapia polega na oddychaniu powietrzem o zawartości ok. 95% tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. W rezultacie w całym organizmie pobudzony zostaje szereg naturalnych procesów gojenia oraz mechanizmów naprawczych. Dzięki zastosowaniu podwyższonego ciśnienia tlen zostaje rozpuszczony nie tylko we krwi, ale i w osoczu, co powoduje lepszą penetrację tkanek. Dodatkowo wysokie nasycenie komórek tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia poprawia krążenie oraz ułatwia dotlenienie chorych narządów oraz gorzej ukrwionych obszarów organizmu.

 

Tlen jest najważniejszym spośród czynników życiowych. O ile bez jedzenia jesteśmy w stanie przetrwać do 3 tygodni, bez wody do 3 dni, o tyle bez tlenu możemy przeżyć maksymalnie 3 minuty. Wraz ze spadkiem zawartości tlenu w organizmie pogarsza się jego funkcjonowanie. Największym konsumentem tlenu jest mózg, który stanowiąc zaledwie ok. 2% masy ciała, zużywa aż 20-25% pobieranego przez nas tlenu.

 

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna może odbywać się w komorach twardych oraz miękkich w zakresie ciśnień od 1,2 do 1,5 ATA – są to ciśnienia towarzyszące płetwonurkom na głębokościach 2 i 5 m pod powierzchnią wody. Nie zaobserwowano żadnych niepożądanych skutków stosowania łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej, istnieją jednak bezwzględne przeciwskazania do jej stosowania takie jak: ciąża, rozsiana choroba nowotworowa czy też odma płucna lub infekcja uszu.  W pozostałych przypadkach jedyną niedogodnością może być delikatne uczucie dyskomfortu w trakcie zmian ciśnienia, objawiające  się niewielkim uciskiem w uszach. Sama istota zabiegu jest bardzo prosta i polega jedynie na wdychaniu leczniczego tlenu. Każdy zabieg terapeutyczny niesie ze sobą uczucie rozluźnienia, jednocześnie przyspieszając metabolizm oraz usuwanie toksyn. Teoretycznie, w celu osiągnięcia zauważalnych efektów hiperbarycznej terapii tlenowe, powinniśmy zaczynać od serii 10 zabiegów rozłożonych w krótkich interwałach czasowych, choć reakcja na terapię tlenową jest cechą bardzo indywidulaną i jej pozytywny wpływ możemy zauważyć szybciej lub wolniej.