Najczęściej zadawane pytania

To efektywna metoda dostarczania tlenu do wszystkich tkanek i organów organizmu. Mechanizm działania metody polega na  oddychaniu powietrzem o 95% zawartości tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia. W takich warunkach tlen rozpuszcza się zarówno we krwi, osoczu oraz płynie mózgowo-rdzeniowym, co skutkuje wzrostem natlenienia organizmu oraz pobudzeniem procesów regeneracyjnych.

Nie odnotowano niebezpiecznych działań niepożądanych powstających w wyniku stosowania łagodnej hiperbarycznej terapii tlenowej. Oczywiście należy mieć na uwadze istniejące przeciwskazania do stosowania terapii takie jak: ciąża, odma płucna, rozsiana choroba nowotworowa lub stosowanie leków odwykowych.

Trwająca pandemia koronowirusa całkowicie zmieniła nasz świat. Tak samo, jak nawet bezobjawowe przejście choroby potrafi znacząco wpłynąć na nasz organizm. Długofalowe skutki zakażenia, jak chociażby gorsza kondycja płuc, problemy z oddychaniem, kaszel oraz zmęczenie mogą utrzymywać się nawet parę miesięcy po przebytej infekcji. Hiperbaryczna terapia pomaga w ograniczaniu negatywnego wpływu choroby. Terapia hiperbaryczna jest niezwykle skuteczna u pacjentów z niewydolnością płucną. Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej potwierdzono już na samym początku pandemii w chińskim Wuhan.

ATA oznacza atmosferę absolutną, której używamy do określania otaczającego nas ciśnienia. Przykładowo na poziomie morza ciśnienie wynosi 1ATA – jest to punkt odniesienia – natomiast na szczycie Kilimanjaro ciśnienie spada do wartości około 0,5ATA. W naszych komorach docelowe ciśnienie wynosi 1,3 oraz 1,5 ATA co odpowiada ciśnieniu panującemu kolejno 2 i 5 metrów pod poziomem morza – są to w pełni bezpieczne ciśnienia z którymi można mieć styczność nawet na basenie.

Średnie stężenie tlenu w objętości komory wynosi od 33 do 40%. W pobliże nosa napływa mieszanka oddechowa o zawartości 95% tlenu.

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do korzystania z tlenoterapii.  Ponadto w naszych komorach może jednocześnie przebywać rodzic z dzieckiem do lat 8. 

Zalecamy korzystanie z komory hiperbarycznej w bawełnianej odzieży, która zapewnia największy komfort w trakcie sesji.

Nie – opuszczenie komory wymaga procesu dekompresji, który trwa kilka minut. W środku znajduje się  jednak system komunikacyjny, oraz przycisk, którym  w każdej chwili można wezwać obsługę i poprosić o ew. skrócenie seansu.

W trakcie procesów kompresji i dekompresji – odpowiednio na początku i na końcu seansu – można odczuwać lekki dyskomfort uszu, podobny do tego, który towarzyszy nam w czasie lotu samolotem. Przełykanie śliny lub otwarcie ust skutecznie go niweluje. W czasie samego seansu nie odczuwa się żadnych dodatkowych doznań.

Klaustrofobia jest przeciwskazaniem dla korzystania z komory. Choć komora jest jasna i przestronna, a jej część jest przeszklona,  jest to jednak przestrzeń zamknięta.

Jak każda terapia, wymaga ona systematyczności. Zalecana liczba sesji to ok 10, w możliwie krótkich i regularnych odstępach  czasu.